Burun estetiği hakkında sorular

0

Burun estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünen hastaların aklına birçok soru takılmaktadır. Bunlardan bazılarına aşağıda cevap vermeye çalışacağız.

1. Burun estetiği ameliyatını KBB uzmanı mı yoksa Plastik Cerrah mı yapmalı ?

Burun estetiği ameliyatı ile hem estetik düzeltme hem de fonksiyon bozuklukları giderilir. Burunla ilgili sorununuz yalnızca şekil sorunu ise istediğiniz branştaki doktora ameliyat olabilirsiniz. Bu ister kulak burun boğaz uzmanı olsun, isterse plastik cerrah olsun fark etmez. Önemli olan bu operasyonu yapacak hekime olan güveninizdir.

Fakat burnunuzdaki sorunlar sadece şekille ilgili sorunlar değilse, burun fonksiyonlarıyla ilgili sıkıntılarınız şikayetlerinize eşlik ediyorsa, örneğin kronik sinüzitiniz, burun kemiği eğikliğiniz, burun eti büyümeniz, alerjik nezleniz de varsa, ameliyatınızı bir kulak burun boğaz hekimine olmanızı öneririm. Çünkü aynı anda hem bu fonksiyonel sorunlardan kurtulabilir hem de burnunuzun şeklinin istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Burun estetiği ağrılı bir operasyon mudur?

Burun estetiği olan kişileri görenler burun çevresinde ve gözlerin etrafında hafif şişlik ve morluk gördüklerinde bu operasyonun ağrılı olduğunu düşünebilirler fakat herkes bilmelidir ki bu operasyonlar genellikle ağrılı değildir. Yeni tekniklerle, mikro cerrahi aletleri kullanılarak, tampon uygulamayı gerektirmeyen ,modern anestezinin imkanları kullanılarak şimdilerde yapılan burun estetiği operasyonları hasta konforunu üst düzeyde tutan ve ağrı duyusunu ya hiç algılatmayan ya da en minimumda hissetmesini sağlayan konforlu operasyonlardır.

3. Burun estetiği ameliyatında kanama çok olur mu ?

Normal koşullarda burun estetiği ameliyatı sonrası bir iki gün sızıntı (burun akıntısına benzer) şeklinde kanamaların olması doğaldır. Ameliyat sonrası kanama problemi yaşanmaması için tahliller yapılır ve hastanın ameliyattan en az bir hafta önceden aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmaması gerektiği söylenir.

4. Burun estetiği operasyonları hangi yaşlarda yapılmalı ya da hangi mevsimler bu operasyon için en uygun zamandır?

Burun estetiği operasyonu için alt yaş sınırı var ama üst yaş sınırı yoktur. Kızlarda 16 yaş ve sonrasında, erkeklerde ise 18 yaş ve sonrasında bu operasyonlar yapılabilir. Geçmişte vücut gelişimi, beslenme alışkanlıklarının günümüze göre biraz geri olması nedeniyle bu yaş sınırı konulmuş olsa da, bu mutlak bir kural değildir. Yaş sınırı yüz ve vücut gelişimine bağlı olarak değişebilen bir durumdur. Bir erkek çocuk bedensel ve yüz olarak yeterli gelişime ulaşmış ise bu çocuğa 14 yaşında dahi operasyon yapılabilir. Kızlar için de aynı şey söz konusudur. Yüz gelişimi tamamlanmadan burun estetiği yapılması doğru değildir. Burun estetiği operasyonu için üst yaş sınırı yoktur. Yani kişinin genel sağlık durumu elverişli ise istediği yaşta ameliyat olabilir ve buna bir engel yoktur.

Burun estetiği her mevsimde yapılabilen bir operasyondur. Yaz, kış ya da bahar ayları fark etmez. Fakat operasyon sonrası bir ay boyunca güneşlenmek pek uygun olmadığı için ve ağır güneş gözlükleri takmak yine bir ay boyunca kullanılmaması gerektiği için, bu konuda engeli olanlar, yaz mevsimi değil de kışı tercih edebilirler. Tıbben yaz ve kış mevsimi arasında burun estetiği operasyonu açısından bir farklılık yoktur.

5. Burun estetiği ameliyatı öncesi neler oluyor?

Ameliyat gününe kadar sürekli aldığınız ilaçları kullanmaya devam edebilirsiniz ancak aspirin, bebe aspirini, coraspin gibi asetilsalisilik asit içeren ilaçları operasyondan bir hafta önce bırakmanız gerekir.
Sigara iyileşmeyi olumsuz etkilediğinden operasyondan mümkün olduğunca erken bırakılması faydalı olacaktır.
Operasyona yakın zamanda grip nezle olduysanız ameliyat olmanız sakıncalı olabilir. Tedavinizin tamamlanmasını takiben ameliyat yapmak daha faydalı olacaktır.
Ameliyat saatinden en az 8 saat önce yeme içmeyi kesmeniz gerekmektedir. Aç susuz bir şekilde hastaneye gelmelisiniz. Sabah saatlerinde ameliyat olacaksanız gece 12’den sonra, eğer öğleden sonra ameliyat olacaksanız sabah erken hafif bir kahvaltıdan sonra aç susuz olmalısınız.
Operasyon saatinden en az 2 saat önce hastanede olursanız bu süre içerisinde tahlil tetkikleriniz tamamlanacaktır. Ardından anestezi doktoru odanızda sizleri görüp, tetkik sonuçlarıyla birlikte değerlendirip, operasyon olmanızda anestezi açısından bir engel olup olmayacağını belirleyecektir.
Hastane korkusu olanlara odalarına gelir gelmez ağızdan bir ilaç verilir. Bu ilaç onları rahatlatır ve kaygılarını alır. İlaç aldıktan sonra hastalar çoğu zaman ameliyat odasına gittiğini bile hatırlamazlar.
Uygulanacak anestezi genel anestezidir. Yani siz operasyon sırasında tamamen uyursunuz ve hiç bir şey hissetmezsiniz. Operasyon süresi yaklaşık 3 saat civarındadır. Operasyon sonrası genellikle bir gün sonra taburcu olabilirsiniz.

6. Ameliyata giderken ne giyinilmeli? Hasta refakatçısı ameliyata katılabilir mi ?

Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye). Mümkünse düğmeli elbiseler tercih edin. Baştan giyilenleri tercih etmeyin. Ameliyat esnasında çıplak olmayacaksınız aksine operasyona özel elbise giydirilir. Ameliyathaneye eşiniz, yakınınız veya refakatçiniz alınmamaktadır ancak operasyon sonrası bir gün refakatçi ihtiyacınız olabilir. Mümkünse refakatçinizle gelin ama buna imkanınız yoksa hastanede size hemşire hanımlar refakatçi olacaktır.

8. Burun estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Estetik burun ameliyatı fiyatları SGK veya diğer sigorta şirketlerinin kapsamı dışında kalan ve hastaya göre planlanan son derece özel bir operasyondur. Burun estetiği ameliyatı fiyatlandırmasını etkileyen faktörlerin başında doktorunuzun deneyimi, hastane tercihi, kullanılan malzeme ve ekip giderleri yer almaktadır.

9. Estetik burun ameliyatı sonrasında soğuk algılığı, nezle veya grip olursak ne yapmalıyız?
Ameliyat sonrasında erken dönemde üst solunum yolu enfeksiyonu yaşamak ameliyat yaralarının iyileşmesini geciktirebilir ve dikiş bölgelerinde iltihaplanmaya yol açabilir. Bunun için doktorunuz tarafından ameliyat sonrası aksırma, hapşırma vb. yaraların açılmasına sebep olacak durumları ortadan kaldırmak için ilaç verilir. Ameliyat sonrası üst solunum yolu enfeksiyonu yaşarsanız durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Doktorunuz gerekli görürse ek ilaçlar verebilir.

10. Burun estetiği ameliyatında açık veya kapalı teknik nedir ?
Burun estetiği operasyonları iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi açık teknik denilen burun alt kısmından 2-3 milimetrelik bir kesi ile buruna tam görüş açısı sağlayıp yapılan operasyonlar, ikincisi ise burun dışından hiç kesi olmadan içerden yapılan operasyonlardır.

Kapalı teknik burun ucuna hiçbir müdahale gerekmeyecek, daha çok burun sırtındaki kemere yönelik müdahale yapılacak hastalarda tercih ettiğimiz bir yöntem iken, açık teknikte ise burnun her tarafına müdahale gereken hastalarda ya da revizyon hastalarında tercih ettiğimiz yöntemdir. Kapalı tekniğin burun altında hiç iz olmaması, daha kısa süren bir operasyon olması gibi avantajlarının yanında, burnun her tarafının iyi görülememesi, tam hakimiyet sağlanamaması burun uç kısmına müdahalede zorluklara yol açması gibi dezavantajları vardır. Burun tipine göre her iki tekniği de kullanılsa da genellikle açık teknik ile tam görüş sağlayarak operasyon yapmak tercih edilir. Açık teknikte burun alt kısmında oluşan 2-3 milimlik kesi izinin 2-3 ay sonra tamamen kaybolur ve hiç fark edilmez.

12.Ameliyat sonrasında morluk ve şişlikler olur mu?

Burun estetiği ameliyatlarında kullanılan teknikler ve ameliyat sonrasında alınan önlemler sayesinde şişlikler ve göz çevresinde morarma daha az gözlenmektedir. Ancak hastanın cilt altı bağ dokusu yeterinde sıkı değilse morarma olasılığı artmaktadır. Ameliyatı takip eden bir hafta 10 günlük süre içerisinde morluklar geçecektir. Kalıcı morluk oluşmaması için bu dönemde direkt güneş ışığından kaçınmakta fayda vardır.

13. Yurtdışı veya şehir dışından gelen hastaların kaç gün hastanede yada ameliyatın yapıldığı şehirde kalmaları gerekiyor?

Hastaların ameliyattan en az bir gün önce gelmeleri ve muayenelerinin yapılıp ameliyat öncesinde yeni burun şekli ile tasarım aşamasının tamamlanmasını tercih edilir. Hastalar ameliyat oldukları gece hastanede kontrol altına alınmakta sonraki günler ev ya da otele geçebilmekteler. Ameliyat sonrasındaki 8 gün doktor takibi gerekeceğinden dolayı toplam 10 gün ameliyat olunan şehirde kalmaları gerekmektedir.

14. Revizyon burun ameliyatı nedir ve kimlere yapılır?

Daha önceden burun estetiği ameliyatı olmuş fakat sonuçtan memnun olunmayan hallerde burnun yeniden ameliyat edilmesine Revizyon Burun Estetiği denir. Revizyon burun ameliyatı, estetik görünüme bağlı olabileceği gibi nefes alma gibi fonksiyonel sorunlara bağlı da olarak da yapılabilir. Ameliyat nedeni bazen küçük detaylar olabilir ve bunlar rötuş müdahaleler ile giderilir. Bazen daha önce yaşadığı ameliyat sonrası olumsuzluklar veya psikolojik sorunlar yaşanabilmektedir. Tüm bu sorunların giderilmesi için revizyon burun ameliyatları yapılmaktadır. Revizyon burun estetiği ameliyatları ilk ameliyatlara göre daha fazla bilgi ve tecrübe gerektirir. Bundan dolayı hastaların doktor seçiminde çok dikkatli hareket etmeleri gerekir.

15. Burunda çöküntü nasıl oluşur?

Ameliyat sonrasında zaman içerisinde ortaya çıkan ve gölgelenmelere yol açan çöküntüler sıklıkla bu bölgedeki daha önceki burun şeklinden kaynaklanan içbükey şekil değişikliklerinden ya da yerleştirilmiş olan kıkırdak yapıların iyileşme sürecinde hacim kaybetmesinden kaynaklanır. Ödem yani şişlikler geçtikçe belirginleşebilir. Bu tip durumlarda sorun hafif ise basitçe dolgu ya da kıkırdak desteklerle çözümlenebilir. Büyük defektlerde yeniden cerrahi gerekebilir.

16. Ameliyat öncesi psikolojik destek almalımıdır?

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası dönemde kişinin psikolojik durumu oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı özellikle iyileşme süreci uzun ve sabır gerektiren bir prosedürdür. Hastanın beklentileri doktor tarafından iyi anlaşılmalı ve doktorun yapabilecekleri ve elde edebileceği sonuç da hastaya detaylarıyla anlatılmalıdır. Beklentisi yüksek ve mükemmelliyetçi kişilik yapısı olan kişiler burun estetiği ameliyatı için kötü adaylardır. İyileşme sürecindeki şişlikler ve sabır gerektiren bekleme süreci bu kişileri mutsuz edebilir. Ayrıntıcı kişilik yapısında olup detaylar içerisinde boğulan kişiler bu ameliyatı olmadan önce psikiyatr yardımı almalı ve ameliyat sonrasında aynı desteğe gerek olduğunda devam etmelidirler.

17. Burun ucu estetiği nedir?

Sadece burun ucundaki şekil bozuklukları için yapılan ve burnun kemik çatısında hiçbir işlem yapılmayan burun estetiği ameliyatlarına Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) adı verilir. Tip plasti ameliyatlarında şişlik ve morluk neredeyse hiç gözlenmez. Sadece burun uç bölgesinde çalışıldığından dolayı iyileşme süresi de daha kısadır.

18. Kemerli burunlara estetik olurmu ?

Özellikle Türk genetik yapısı gereği ülkemizde sıklıkla burun sırtındaki kemer nedeniyle burun estetik ameliyatları yapılmaktadır. Her ne kadar burun estetik ameliyatları salt olarak burun küçültme ameliyatları olmasa da ülkemizde en sık kemer törpülenmesi için yapıldığında dolayı ameliyat sonrasında daha küçük burunlar elde edilmektedir.

19. Ameliyat sonrası nasıl bakım yapmalıyım?

Burun ameliyatları sonrasında eskiden uygulanan klasik gazlı bez tampon uygulaması yapmamaktayız. Sıklıkla burun içerisine yara stabilizasyonu için yerleştirdiğimiz silikonlar sayesinde hastalarımız rahatça nefes de alabilmekteler. Ameliyat sonrası dönemdeki bakımın en önemli kısmı burun içerisinde kuruluk oluşmasını engellemek amacıyla burun içerisini nemli tutmaktır. Bu nedenle ameliyat sonrasında steril su damlalarıyla sürekli burun içerisini ıslatarak kurumayı engellemeniz önemlidir. Özellikle ilk aylarda burnunuzu darbelerden korumanız ve rutin kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir. İlk bir ay ağır spor yapmamanız önerilir. Detaylı olarak yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili bilgiyi doktorunuz ile konuşarak öğrenmeniz önemlidir.

20. Sinüzit hastası olanlar ameliyat olabilirmi?

Kronik sinüzit bazı durumlarda kendisi de cerrahi gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle eğer estetik burun ameliyatı planlanmakta ve kişinin kronik sinüziti de varsa bu iki ameliyat birlikte yapılmaktadır. Ancak AKUT enfeksiyon dönemlerinde ateş ve burundan sarı yeşil renkli iltihaplı akıntı geliyor ise ameliyatın bu durum tedavi edildikten sonra yapılması daha uygun olacaktır.

21. Ameliyat sonrası burnumda dikiş izi yada ameliyat izi kalırmı ?

Açık teknik ya da kapalı teknik de ameliyat sonrasında günlük yaşamda kişilerin dışarıdan görebilecekleri belirgin iz kalmaz. Açık teknikte burun orta duvarının dudağa birleştiği alt bölümde ilk birkaç ay kızarık olacak şekilde çok dikkatli bakıldığında görülebilen bir iz olmakla birlikte bu da zaman içerisinde görünmez hale gelir.

22. Ameliyat sonrası koku alma kaybı olur mu?

Çok nadirde olsa burun ameliyatları sonrasında koku alma konusunda sorun yaşanabilmektedir. Ancak bu durum neredeyse hiç görmediğimiz bir durumdur. Ameliyat sonrasındaki erken dönemde yaşanan koku alamama problemini burunla karıştırmamak gerekir. Çünkü erken dönemde mukoza ödemi ve burun tıkanıklık yaşayan bir çok hasta koku alamadığından şikayet etmesine rağmen bu durum tamamen geçicidir.

23. Ameliyat sonrası gülüşünüz bozulur mu?

Burun ameliyatlarından sonraki erken iyileşme döneminde burun çevresi ve dudaklarda şişlikler olacağından dolayı bir çok kişi gülüşlerinin değiştiğini tarif eder. Ancak iyileşme tamamlandıkça bu durum düzelir ve burun ameliyatlarından sonra kişinin gülüşü değişmez.

24. Burun dolgusu nedir?

Burundaki çukur alanları doldurarak burun şeklini düzeltmeyi sağlayan yönteme burun dolgusu adı verilir. Günümüzde dolgu materyali olarak en emniyetli ve doku uyumu en iyi malzeme Hyaluronik Asittir. Bu madde bağ dokumuzun temel yapı taşı olup uzun yıllardır dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Dolgu yapılarak burun sırtındaki hafif kemerler ve eğrilikler giderilebilmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply